Działamy

  • view-of-the-city-994217_1280.jpg

    Prezentacja projektu w ramach Dni Otwartych V LO

    W dniu 05.04.2024 roku w naszej szkole w sali 214 ósmoklasiści mięli okazję wziąć udział w mini grze poznając przy tym budynek szkoły, odpowiedzieć na pytania quizu na miejscu, u nas w sali, a także zagrać w gę karcianą o żydowskiej ulicy Lubartowskiej. Za wszystkie aktywności były przewidziane słodkie nagrody, a tematem przewodnim naszej sali był oczywiście... Projekt “Oblicza Dialogu”!

  • petra-110663_1280.jpg

    Droga Królewska, czyli wspaniały szlak handlowy na Bliskim Wschodzie

    Droga Królewska od Egiptu do Syrii to w starożytności i w średniowieczu niezwykły trakt Bliskiego Wschodu. Była szlakiem handlowym, przestrzenią wymiany idei i wynalazków, napędzała ekonomię. Przenikały się tu wierzenia i kulty, artystyczne trendy i mody. Dzięki temu rozwijały się różne ośrodki, a w średniowieczu żywy był tu ruch pielgrzymkowy. Do dziś nie brak tu śladów dawnej świetności… Zapraszamy, wyrusz z nami w drogę!

  • river-1843728_1280.jpg

    U Tatarów na Podlasiu

    W lutym br. opiekun naszego projektu prof. Józef Nowak odwiedził na Podlasiu miejsca związane z polskimi Tatarami. W ramach spotkań uczestników projektu „Oblicza Dialogu” pokazywał zdjęcia z wyprawy, opowiadał o tym czym jest meczet, mizar i skąd przybyli Tatarzy na nasze ziemie, a nawet jakie potrawy jedzą. Zainspirowało mnie to wykonania prezentacji na temat Tatarów, których główne centra kultu i pamięci znajdują się w Kruszynianach i Bohonikach. Zapraszam!

  • mosque-4403790_1280.jpg

    Wirtualna pocztówka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

    W lutym bieżącego roku po pięciu godzinach lotu wylądowałam na Bliskim Wschodzie. Celem mojej podróży były Zjednoczone Emiraty Arabskie, które kojarzą się z upałem, złotem, ropą naftową oraz sokołami wędrownymi. To także sztuczne wyspy palmowe, siedmiogwiazdkowy hotel, największe na świecie budynki i największe centrum handlowe ze sztucznym stokiem narciarskim. Jest to kraj muzułmański. W meczecie w Abu Dhabi widziałam największy ręcznie tkany dywan, który przywieziono z Iranu. Są tu również chrześcijanie. O obecności chrześcijan na tym terenie w przeszłości świadczą pozostałości kościołów, najstarsze z III wieku po Chrystusie. W 2019 roku po raz pierwszy w historii odwiedził ten kraj papież Franciszek. Zapraszam do zapoznania się z pocztówką.

  • books-2606859_1280[1].jpg

    O niewolnictwie (i nie tylko) w kontekście relacji Wschodu i Zachodu

    19 i 20 lutego 2024 roku uczniowie klas 3f i 2a oraz 2h mieli okazję spotkać się z pochodzącym z Gdańska ks. drem Filipem Krauze, pracownikiem naukowym KUL. Głównym tematem, na którym skupił się nasz gość był problem niewolnictwa. Ks. Filip skrótowo opowiedział o aspektach niewolnictwa w różnych regionach świata, w społeczeństwach antycznych, afrykańskich i amerykańskich. Przedstawił m.in. prawa niewolników i postawę Kościoła. Dzięki temu spotkaniu mieliśmy okazję poznać świat w różnych epokach i relacje między poszczególnymi grupami społeczeństw. Uatrakcyjnieniem były kody QR umieszczone na slajdach, dzięki czemu mogliśmy na bieżąco poszerzać wiedzę związaną z przedstawianym zagadnieniem. Na relację z wydarzenia zaprasza Ola.

  • jewish-quarter-6017774_960_720.jpg

    Ziemia Święta w XVIII stuleciu w zapiskach zakonnika Andrzeja Jordana

    W jaki sposób w XVIII stuleciu podróżowano do Ziemi Świętej? Jakie doświadczenia zbierali zakonnicy w czasie takich podróży? Z kim się spotykali? Co robiło na nich największe wrażenie? Jakie niebezpieczeństwa im groziły? Andrzej Jordan, zakonnik bernardyński zm. w 1791 roku, związany był początkowo z Leżajskiem, ale potem kształcił się też w Lublinie. Jednak jest w naszej pamięci dzięki podróży do Ziemi Świętej w latach 1755-1759 i zapiskom, które po tej wyprawie pozostawił. Do poznania tej postaci zaprasza Julia.

  • christmas-934181_1280.jpg

    Mędrcy ze Wschodu… czyli skąd?

    Co roku 6 stycznia świętujemy uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie „Trzech Króli”. Trzej królowie, magowie, mędrcy ze Wschodu to tajemnicze postacie biblijne. Kim byli? Skąd konkretnie przybyli do Betlejem? Jaką symbolikę niosą dary, które ofiarowali Dzieciątku Jezus? Co na ten temat mówi św. Mateusz Ewangelista (Mt 2,1-12), a co wyobrażenia, legendy, sztuka, tradycje wytworzone przez kulturę chrześcijańską? Jakie zjawisko astronomiczne mogło towarzyszyć podróży mędrców? Jaki przekaz w XIII wieku zostawił o nich Marco Polo, wenecki podróżnik na Wschód? Próbę odpowiedzi na te pytania przedstawia Julka. Zapraszamy!

  • oil-candles-7672890_1280.jpg

    Adwent i Chanuka na KUL – relacja

    14 grudnia 2023 roku o godz. 18.00 przed gmachem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z inicjatywy Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, odbyło się drugi raz wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki. Przedstawiciele naszej grupy projektowej uczestniczyli w tym wydarzeniu. Wykonali zdjęcia i filmiki. Zebrali i przygotowali również trochę informacji na temat Chanuki i wieńca adwentowego oraz symboliki światła świec w judaizmie i w chrześcijaństwie. Zapraszamy do zajrzenia do prezentacji.

  • geisha-1822467_1280.jpg

    Sztuka Wschodnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

    Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku kilka osób z naszego projektu odwiedziło zimowy, śnieżny Wrocław. Trzy dni spędzone w tym klimatycznym mieście pozwoliły nam na dobre poczuć klimat Świąt Bożego Narodzenia. Odwiedziliśmy Jarmark Bożonarodzeniowy i obejrzeliśmy zjawiskową wystawę w Muzeum Narodowym. Chodzi o sztukę odległych azjatyckich kultur jak na przykład przedstawienia bóstw, ale także o bogato zdobione przedmioty codziennego użytku – puzderka czy barwne naczynia. Wystawę otwarto w 2018 roku, a zbiory można również podziwiać dzięki temu, że są udostępnione cyfrowo.

  • starry-sky-2347801_1280.jpg

    BENEDYKT POLAK – FRANCISZKAŃSKI PODRÓŻNIK NA WSCHÓD

    Jakie wyobrażenia o Wschodzie mieli Europejczycy w połowie XIII wieku, w czasach Benedykta Polaka? W średniowieczu Wschód jako strona świata był najbardziej cenioną. Stamtąd rano wraz ze słońcem pojawia się światło i ciepło. Wiedziano, że z trzech znanych kontynentów Azja jest największa. Wierzono, że na krańcu Azji znajduje się raj ziemski (na jakiejś górze lub wyspie), gdzie Bóg stworzył Adama i Ewę. Ziemię Świętą z Jerozolimą od XII wieku, po pierwszej wyprawie krzyżowej uznano za duchowe centrum świata, a nawet za środek ziemi. Indie uważano za krainę bajkową, wyobrażano sobie, że są tam niezwykłe bogactwa, ludy monstrualne. Mrówki zbierają diamenty, trzciny rosną aż do nieba, skorupy olbrzymich ślimaków służą jako domy… Biblijne ludy Goga i Magoga (Ez 38,2; Ap 20,8) według legend miały być zamknięte na północnym Wschodzie Azji, w górach Kaukazu i przed końcem świata ruszyć stamtąd na podbój. Najazd ludów Goga i Magoga miały być zapowiedzią sądu statecznego. Najazdy Tartarów utożsamiano z ludami Goga i Magoga. Wyprawa Benedykta Polaka pozwoliła na przełamanie lęku przed Mongołami i dała wiele, wiele więcej…

  • grunwaldzki-bridge-593821_960_720.jpg

    Wyprawa uczestników projektu z Lublina do Wrocławia

    W ostatnim tygodniu listopada kilka osób z naszego projektu odwiedziło Wrocław. W „Hydropolis” szukali m.in. symboliki wody. W ogrodzie zoologicznym zwrócili uwagę na zwierzęta z Azji Wschodniej. Muzeum Narodowe udostępnia dział Orientu z ciekawymi zbiorami, a oglądając Panoramę Racławicką przypomnieli sobie, że do 1944 roku obraz był wystawiany we Lwowie. Ważnym elementem wyprawy było odwiedzenie miejsca, z którego Benedykt Polak wyruszył z papieską misją do chana Mongołów. W prezentacji relacja filmowa i fotograficzna z wyjazdu pociągiem. Wkrótce więcej o „śląskim Marco Polo” i nie tylko…

  • mongolia-5931685_1280.jpg

    W drogę od wczoraj do dziś przez religie Jedwabnego Szlaku

    Serce Azji, przez które przebiegał Jedwabny Szlak wyróżniało bogactwo religii i tolerancja. Jakie religie były tam rdzenne? Jak wraz z upływem czasu i sytuacji politycznej się zmieniały? Jak współcześnie wyglądają religie na tych terenach? W prezentacji ukazujemy opracowane przez nas początki i przemiany religii Wielkiego Stepu i Azji Środkowej na terenach Jedwabnego Szlaku oraz imperium mongolskiego w XIII wieku. Tradycyjne, miejscowe religie zastąpiły religie uniwersalne: islam, buddyzm tybetański, prawosławie. Zapraszamy w podróż od wczoraj do dziś przez religie Jedwabnego Szlaku.

  • christmas-4728610_1280[1].jpg

    Żadna religia nie jest samotną wyspą

    W Lublinie w 2022 roku powstało Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela. Zainteresowało nas kim był Heschel? Kim byli i skąd się wzięli chasydzi, z których ten uczony żydowski się wywodził? Centrum organizuje badania naukowe, konferencje, debaty oraz wydarzenia kulturalne. W bieżącym roku chcemy wziąć udział w wydarzeniu „Światło w ciemności”. To wspólne świętowanie Chanuki oraz Adwentu dla społeczności akademickiej i mieszkańców Lublina, miasta wielokulturowego i wieloreligijnego. Światło świecznika chanukowego i wieńca adwentowego jest organiczną jednością, ogrzewa i jednoczy - tak mówił w ubiegłym roku bp Mieczysław Cisło. Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.

  • the-door-2769789_1280.jpg

    Bieszczadzkie cerkwie Łemków i Bojków

    W dniach 16-18 października 2023 roku pojechaliśmy razem z jedną z klas trzecich V LO w Lublinie na wycieczkę w Bieszczady. Drugiego dnia mieliśmy okazję odwiedzić ogród biblijny oraz park miniatur w Myczkowcach, w którym oglądaliśmy między innymi miniaturowe wersje urokliwych cerkwi Łemków i Bojków. Ale… czym tak w zasadzie są cerkwie?